Doprava

Hrad Houska se nachází uprostřed Dubské pahorkatiny, nedaleko od měst Česká Lípa a Doksy. Nejbližší obcí jsou Blatce. Právě toto místo je nejlepším výchozím bodem pro toulky na hrad a do jeho okolí. Do obce jezdí autobus, v okolí hradu je několik parkovišť. V blízkém okolí se nenachází žádná železniční stanice.

Autobusem

Nedaleko hradu se nachází autobusová zastávka s názvem Houska/Blatce. Spojení je omezené. Proto doporučuji využít autobusovou zastávku v obci Blatce, kde staví autobusy přijíždějící z Dubé (do Dubé jezdí autobus z Prahy-Holešovic) či ze Mšena (sem přijíždí autobus z Mělníka) a k hradu dojít pěšky (cca 6km). Umístění autobusových zastávek naleznete v sekci Mapy.

Vlakem

Cestování vlakem je složité. Nejbližší zastávka vlaku je ve Mšenu, Oknech či Bezdězu. Všechny zmíněné zastávky jsou od Housky asi 10 km. Umístění železničních stanic najdete v sekci Mapy.

Pokud se rozhodnete pro stanici dvě možnosti, jak se k hradu dostat. První je jednodušší a jasnější, ale také delší. Z nádraží se vydejte po silnici směrem na Žďár a z ní pak sejděte na červenou turistickou značku, která vás zavede přímo k hradu. Nebo využijte druhou, kratší, variantu, která vás povede krásnou přírodou. Opět se vydejte z nádraží a držte se zelené turistické značky až do Ždírce, zde odbočte po žluté a přes obec Bořejov se vydejte do Týnského dolu. Zde již najdete modrou turistickou značku, která vás dovede až k cíli.

Autem

Je-li je vaším favoritem auto, můžete cestu naplánovat pomocí autoatlasu ČR. Z Prahy se vydejte po dálnici D8 směr Kralupy nad Vltavou, u vesnice Zdiby odbočte po silnici č.9 směr Neratovice, Mělník, Mšeno a odtud po silnici č. 259 směr Dubá, před Dubou vás ukazatele dovedou až k Housce.

Parkování: 500 metrů od hradu je možnost parkování na placeném parkovišti. Tělesně postiženým je po dohodě umožněno odstavit vůz necelých 100 metrů od památky.

Neoficiální stránky hradu Houska