Starý Bernštejn

Starý Bernštejn je zřícenina hradu z 15. století. Nachází se mezi Dubou a Doksy na čedičovém kopci nad obcí zvanou Vrchovany.

Doprava

Z Housky se vydejte do Doks a odtud po žluté turistické značce kolem Máchova jezera. Poté na nejbližší křižovatce doleva a pokračujte po zelené. Projeďte obcemi Nová a Stará Skalka a držte se silnice č. 270, po které dojedete až na zříceninu Starý Bernštejn.

Trocha historie

O hradu jako takovém se toho mnoho neví. Založen byl zřejmě počátkem 15. století Berky z Dubé (odtud pochází i jeho název). První písemná zmínka pochází z roku 1437. Poté měnil majitele, až se v 16. století opět navrátil do vlastnictví zakladatelů a to Alešovi Berkovi z Dubé a Lipé. Ten ovšem hrad nevyužíval a nechal jej zpustnout. Pro své pobyty ve zdejším kraji si nechal v letech 1558 – 67 postavit mnohem pohodlnější sídlo a to renesanční zámek, který nazval jak jinak než Nový Bernštejn.

Co je zde k vidění?

Hrad stojí na skále, která je součástí jeho zdí. Bernštejn, tedy můžeme zařadit mezi takzvané skalní hrady. Pokud se budete dobře dívat, můžete zde nalézt zbytky zdí hospodářské budovy a cisterny, vytesané do skály. Na východní straně se dochovala část půlválcové obranné bašty. Hradby zde nenajdete, jelikož obrannou funkci zabezpečují kolmé skály končící hluboko v údolí. Ještě se zde nachází malé nádvoří a jedna místnost ve věži. Věž slouží zároveň jako rozhledna, vylézt se na ni dá po žebříku, je z ní nádherný výhled do okolí. Za jasného počasí můžete spatřit Českou Lípu, Dubou a Bezděz.

Turistické informace

Hrad (tedy spíše zřícenina) je od roku 1972 v soukromém vlastnictví pana Nováka z Prahy. Ten Bernštejn využívá jako chatu a je tedy jen na něm, zda vás do hradu pustí či ne. Můžete se pokusit mu zavolat a předem se s ním domluvit.

Pověst

Na hradě prý straší duchové zavražděných mnichů. Takže si dejte při prohlídce pozor, třeba na nějakého narazíte.

Neoficiální stránky hradu Houska